Ketvirtadienio popietę VšĮ Alytaus šeimos pagalbos centro pakviesti į Alytaus seniūnijos salę rinkosi Miklusėnų kaimo bendruomenės gyventojai, kur vyko paskata – susitikimas prie kavos/arbatos puodelio, kurio metu kalbėjome apie pasitikėjimu grįstų santykių kūrimą, apie globą ir globėjo svarbą vaiko gyvenime.

Paskaitos „Vaiko elgesys yra neatliepto jo poreikio ženklas” metu socialinė darbuotoja – globos koordinatorė Elytė Babravičiūtė kalbėjo apie tai, kas nulemia vaiko santykių traumą, apie ryšį su vaiku, sensoriką, prieraišumo svarbą. Ji susirinkusius mokė į vaiką pažvelgti šiek tiek kitaip, nevertinant jo, kaip blogo ar gero… bet bandant kelti klausimą, koks vaiko poreikis slepiasi už vienokio ar kitokio jo elgesio…

Kadangi elgesys atskleidžia vaiko istoriją, jo skaudulius, baimes, buvo bandoma ieškoti būdų kaip koreguoti vaiko elgesį. Juk kai vaikas yra lauktas mylėtas, myluotas, visada jaučiantis šalia suaugusįjį, kuris atliepia jo poreikius, jis jaučiasi saugus ir mylimas. Tada jis visada žino, kad jam sunerimus, visada sulauks dėmesio ir švelnumo. Tėvų meilė ir rūpestis ankstyvajame vaiko amžiuje labai svarbus jo vystymuisi tiek fiziškai tiek psichologiškai.

Tuo tarpu traumą patyrusiam vaikui reikia kur kas daugiau laiko, pastangų ir dėmesio, kad sustiprėtų, pasijustų reikalingu ir mylimu, patikėtų suaugusiu, jaustųsi saugiu.

Pagarba, švelnumas – tai būtinos sudedamosios dalys pasitikėjimu grįstų santykių kūrimui. Pirmiausiai reikia gebėti pasirūpinti savimi, kad galima būtų padėti vaikui jaustis saugiu santykyje, per akių kontaktą, balso toną, saugų prisilietimą, žaismingumą, elgesio susiderinimą. Vaikas jaučiasi saugus, kai žino kas jo laukia, todėl būtina numatyti dienotvarkę, sudėlioti veiksmus, laikytis rutinos, ieškoti kompromisų.

Vaikui labai svarbu turėti bent vieną žmogų, kuriuo jis gali pasitikėti.

Kuriant ryšį su vaiku labai svarbu jį padrąsinti, girti, kalbėti pozityviai, sakyti, kad tu tai gali padaryti, pabandyk iš naujo. Tu man esi svarbus ir brangus vaikas. Ačiū tau, kad leidai pamatyti tavo gražias akis. Gerai, kad pasidalinai su draugais savo žaislais, Aš toks laimingas, kad galiu leisti laiką su tavimi.

Labai svarbu surasti pusiausvyrą tarp griežtumo ir liberalumo. Sukurti vaikui atitinkamas taisykles, su juo kalbėtis ir leisti daugiau bandyti nei sakyti „NE“. Leisti vaikui pykti, liūdėti, bet neužmiršti apie jausmus pasikalbėti. Jei leisite jam pasirinkti, kartu ieškosite kompromisų, išlaikysite pusiausvyrą tarp puoselėjimo ir disciplinos, ryšio užmezgimo ir korekcijos, vaikas labiau pasitikės jumis.

Mūsų smegenys priima, įsimena, analizuoja ir atitinkamai reaguoja į juslės (sensorinių) organų siunčiamus signalus, kuriuos gauname liečiant, regint, ragaujant, uodžiant, girdint. Per jutimus žmogus supranta pasaulį. Sutrikus sensorinių signalų apdorojimui smegenyse, neadekvačiai reaguojame į aplinką, ji kelia diskomfortą ir stresą, sutrinka elgesys. Vaikai turi sunkumų, valgant, rengiantis drabužius, judant (atsitrenkia į kažką), atsiranda miego sutrikimai.

Sukuriant tokiam žmogui pritaikytą sensorinę aplinką, padedame jam pažinti ir prisitaikyti prie aplinkos, išmokom valdyti savo pojūčius ir emocijas.

Susitikimo metu VšĮ Alytaus šeimos pagalbos centro direktorė Irena Arbutavičienė kalbėjo apie globą ir globėjo vaidmens svarbą vaiko gyvenime, popietės dalyvius kvietė „nepamesti” išgirstos žinios apie globą, bet su ja „susidraugauti” ir pasidalinti su kitais – kaimynais, giminaičiais, draugais. Bendraudami prie kavos/arbatos puodelio esami globėjai dalijosi savo asmenine patirtimi, socialinės darbuotojos – globos koordinatorės atsakė į susirinkusiųjų klausimus apie globą bei globos centro teikiamas paslaugas.

Komentarų: 0