Jei stabtelėtume savo dienos tėkmėje ir pabandytume labiau patyrinėti save, nustebtume, matydami, kiek daug atliekame sunkiai paaiškinamų veiksmų. Gyvename ir veikiame tam tikrų, kartais labai individualių ritualų kontekste pradedant rytiniu kavos/arbatos gėrimu iš „savo“ puodelio ir baigiant pasivaikščiojimu prieš miegą būtinai tuo pačiu keliu. O ką jau kalbėti apie šventes!

Ketvirtadienio vakarą globėjai susirinkę prie kavos puodelio ir kalbėjo apie šeimos ritualus ir jų svarbą.

Ritualai būdingi visoms šeimoms. Vienus ritualus susikuriame patys, kitus perimame iš gimtų namų, trečius – iš naujos aplinkos, į kurią patenkame, pasikeitus gyvenimo aplinkybėms. Nors ritualas skiriasi nuo įpročio tuo, kad turi paslėptą prasmę, bet jais mes nesiekiame jokio konkretaus rezultato. Ritualai yra glaudžiai susiję ir su emocijomis, nes dažnai išreiškia konkretų santykį su tuo, kas mums svarbu ar net sakralu, todėl jie gali turėti daug skirtingų paskirčių. * Jais siekiama padėti asmeniui pereiti iš vieno statuso, būsenos į kitą.* Jais galima integruoti, suvienyti bei sutelkti asmenis, priklausančius vienai šeimai, giminei, bendruomenei, tautai ar valstybei. * Jų pagalba galima padėti įveikti nerimą, kylantį susiduriant su naujomis, neapibrėžtomis aplinkybėmis.

Šiuolaikinis mus supantis pasaulis yra nenuspėjamas ir dažnai atšiaurus, todėl ritualai itin svarbūs vaikų gyvenime. Vaikai yra pernelyg silpni, kad jaustųsi ganėtinai užtikrintai ir saugiai didžiulio bei nenuspėjamo išorinio pasaulio akivaizdoje, tad pasikartojantys ritualai jiems labai reikalingi. Visi pastebime ikimokyklinukų norą žinoti, kur, kada, kaip ir kas vyks. Jiems labai patinka ritualai, pvz.: vakare prausiasi, persirengia, gulasi su mėgstamu žaisliuku į lovytę ir klausosi mamos ar tėčio skaitomos pasakos, paskui bučinukas ir… labanaktukas. Viskas gerai, viskas kaip visada, galima miegoti.

Ritualai mums, kaip ir vaikams, padeda bent iš dalies susikurti pastovumo ir saugumo jausmą. Jie padeda mums labiau susitelkti ne tik šeimoje, bet ir konkrečioje bendruomenėje, susisieti su tais, kurie mums artimi ir brangūs. Be to, ritualai gali labai pagelbėti ir sunkiais gyvenimo laikotarpiais, ypač kalbant apie ryšių su praeitimi pratęsimą ar nutraukimą. Ritualai gali būti vertingi gyvenimo palydovai, stiprinti mūsų vertybes ir padėti jaustis tvirčiau nuolat kintančiame pasaulyje.

Šeima yra didžiausia vertybė, kuriai turėtų būti skiriamas didžiausias mūsų dėmesys. Deja, bet tobulėjant technologijoms, aktyvėjant bendravimui socialiniuose tinkluose, didėjant darbo krūviui labai dažnai mes esame tiek įtraukiami į kasdienius ir nesibaigiančius darbus, kad laiko bendravimui bei buvimui su šeima fiziškai nebelieka. Todėl pasijusti vienos šeimos dalimi ir gali į pagalbą ateiti kuriami šeimos ritualai, kurių dėka mes ne tik kuriame ryšį vieni su kitais, bet ir galime kurti priklausymo vienai šeimai jausmą bei mokytis pozityvumo ir atsakomybės.