Lietuva – be vaikų globos namų. Tokį tikslą išsikėlusi Lietuva vis daugiau vaikų apgyvendina pas globėjus ir šeimynose, ten vaikas gyvena šeimos aplinkoje ir gauna įvairių patirčių.

Metų pradžioje šalies vaikų globos namuose gyveno daugiau nei 1 340 vaikų. Daugiausia tai vyresni nei 7 m. vaikai, kurie turi brolių ar seserų. Šiuo metu šalyje 3 744 asmenys savo namuose globoja 4 213 įvairaus amžiaus vaikų. Visgi kitų, biologinės šeimos priežiūros netekusių vaikų, ši laimė taip ir neaplanko – namus jiems atstoja globos institucijos ir bendruomeniniai vaikų globos namai.

Kasmet vis daugiau asmenų bei šeimų nusprendžia tapti globėjais ar įtėviais. Nepaisant to, iki šiol jų labai trūksta – apie 1,5 tūkst. įvairaus amžiaus šalies vaikų kasmet lieka globos institucijų priežiūroje. Viena iš pagrindinių šios probleminės situacijos priežasčių yra visuomenėje iki šiol tvyrančios baimės ir mitai, priverčiantys dvejoti net ir tuos, kurių širdyje šis kilnus tikslas bręsta jau ilgą laiką.

Dažnai šeimos nuogąstauja dėl būsimo globotinio genų. Paveldėti genai yra svarbūs vaiko raidai, tačiau kur kas svarbiau yra aplinkos poveikio reikšmė vaiko gyvenime. Laukdami savo biologinių vaikų, nežinome kokią genų kombinaciją jie paveldės, todėl svarbu besąlygiškas vaiko priėmimas, ryšio su juo kūrimas bei puoselėjimas.

Visgi realybėje nuogąstavimai, jog globojamas vaikas nepritaps prie naujos šeimos labai greit išsisklaido – vaikai būna ištroškę meilės, žmogiškumo bei atjautos, o vos tik pajutę globėjų nuoširdumą, pradeda pasitikėti jais. Tokiu būdu pradeda megztis nauji, džiugių atradimų ir abipusio pažinimo kupini santykiai.

Mes visi žinome apie nepelnytą ir labai neteisingą stigmą apie globos institucijose augančius paauglius. Taip, jie gali būti pikti, išsigandę ir prislėgti. Kartais gali būti nesąžiningi arba jiems gali sunkiau sektis mokykloje. Tačiau jie yra tik paaugliai, kuriems reikia mylinčio suaugusiojo, namų ir saugumo.

VšĮ Alytaus šeimos pagalbos centro globos centras Alytaus rajono savivaldybės bibliotekų filialuose organizuoja keliaujančios globojamų vaikų/jaunimo piešinių/ rankdarbių parodą „Aš toks kaip ir tu, aš ne iš kitos planetos“.

Šios keliaujančios globojamų vaikų darbų parodos tikslas padėti keisti nusistovėjusią visuomenės neigiamą nuostatą apie globojamus vaikus ir juose glūdinčius „blogio“ genus. Šie vaikai yra ir nuoširdūs, ir geri, ir talentingi, ir atsakingi… reikia tik mūsų geranoriškumo, kantrybės bei pasitikėjimo. Kiekvieno iš mūsų pareiga yra padėti užsiauginti šiems vaikams sparnus. Pasitikėti – reiškia nepasikliauti vien ankstesne patirtimi bei nusistovėjusia visuomenės nuomone, o čia ir dabar peržengti savo mąstymo bei galimybių ribas.

Žinomas psichologas K. Rodžersas pasitikėjimą apibrėžia taip: jei kažkas viduje ar intuicija kužda apie vertybes, vadinasi, pasitikėti galima. Šį pasitikėjimo tipą jis vadina „visapusišku situacijos pajautimu“, kuriuo pasitikėti verta labiau nei loginiu mąstymu.

Nuoširdų AČIŪ tariame Alytaus rajono savivaldybės Simno bibliotekos filialo vyresniosioms bibliotekininkėms Sandrai Sejavičienei ir Linai Daniulevičienei už idėjos palaikymą bei parodos paruošimą eksponavimui bibliotekos patalpose.